Спецномінація «Єврейська спадщина»

Старе єврейське кладовище (окописько) в Підгайцях, Тернопільської області, одне з найбільших в Україні. Автор — Іван Седловський
Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

Українська асоціація юдаїки (УАЮ) оголосила спеціальну номінацію фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» — «Єврейська спадщина». Дослідження різних аспектів життя євреїв в Україні — історії, мов, релігії, літератури, мистецтва — тощо є серед центральних акцентів діяльності асоціації, як і документування й збереження цієї частини культурної спадщини України. Оголошенням окремої номінації асоціація прагне привернути увагу широкої громадськості до стану пам’яток єврейської культури. Про те, що ситуація з ними є дуже невтішною, ще на початку цього року писало у своєму матеріалі BBC.

Цього року основна увага до синагог та єврейських цвинтарів. Cписок пам’яток, які пропонуються для участі у спецномінації, можна переглянути за посиланням:
«Вікіпедія:Вікі любить пам’ятки/Єврейська спадщина».

Список не є остаточний і доповнюватиметься впродовж конкурсу. До нього включено як об’єкти єврейської культурної спадщини, які мають офіційний статус пам’яток в Україні (наприклад, Бердичівська велика хоральна синагога, Старий єврейський цвинтар у Львові тощо), так і ті, що не мають такого статусу, як-от синагога та єврейський цвинтар у місті Турка, Львівська область. Пам’ятки, які не мають офіційного статусу, відзначатимуться лише в межах цієї спецномінації і не братимуть участі в основній частині конкурсу.

Участь у конкурсі за спецномінацією братимуть усі фото, завантажені в рамках конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2018». Таким чином, спецномінація охоплюватиме і ті знімки єврейських пам’яток, які було додано до Вікісховища до оголошення номінації.

Переможцями стануть автори трьох найкращих фото за оцінками спеціального журі, до якого входять Віталій Черноіваненко, президент Української асоціації юдаїки, співкерівник магістерської програми з юдаїки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», а також Сергій Гірік, вчений секретар УАЮ, та Таїсія Сидорчук, директорка Музею НаУКМА, членкиня УАЮ.

Переможці отримають призи від Української асоціації юдаїки.

17 thoughts on “Спецномінація «Єврейська спадщина»

 1. Вінницька область, м. Жмеринка та Жмеринський район:

  Жмеринка:
  – Велика синагога “Бейс Га-мидреш” (нині районний будинок культури); 49.038638, 28.112789
  – Синагога багатіїв (нині житловий будинок); 49.038951, 28.115031
  – Синагога м’ясників (діюча); 49.037874, 28.113309
  – Єврейське кладовище; 49.024640, 28.129252

  Браїлів:
  – Велика синагога (нині цех швейної фабрики); 49.107430, 28.166477
  – Мала синагога (будівля стоїть пусткою, але стан добрий); 49.107972, 28.165894
  – Єврейська школа (нині бібліотека); 49.106238, 28.164385
  – Єврейське кладовище; 49.107972, 28.165894
  – Нове єврейське кладовище на місці масових розстрілів в 2-гу С.В.; 49.117727, 28.172646
  Крім того на поч. ХХ ст. в Браїлові значилось ще одне єврейське кладовище (49.100701, 28.155414), але невідомо, чи воно збереглось.

  Межирів:
  – Синагога; 49.075747, 28.006562
  – Єврейське кладовище; 49.084649, 27.995840

  Станіславчик:
  – Синагога (в радянський час перероблена на БК, тепер православна церква): 48.969900, 28.106636
  – Єврейське кладовище; 48.978399, 28.121920

 2. Є фотографії з єврейського кладовища:
  в селі Сеневир Закарпатської області,
  в селі Королівка (Борщівський район) Тернопільської області,
  в місті Острог Рівненської області,
  в селі Синевир (Міжгірський район) в Закарпатській області,
  в місті Броди Львівської області,
  в місті Буськ Львівської області,

  Є фото:
  Єврейський молитовний будинок 1909 р. в місті Белз Сокальського району Львівської області.

  Є фото:
  могила Самуіла Едельса (Маршуе) в місті Острог Рівненської області
  поховання Рабі Шнеур-Залман бар-Барух з Ляд в місті Гаядч Полтаської області

  Чи можна їх якось завантажити в рамках конкурса??

 3. Ох… Таке враження, що ці списки складені просто для галочки.

  9 областей взагалі без пам’яток, серед яких Вінницька, Київська, Херсонська… Ви це серйозно?

  Я вже не кажу про об’єкти, які не охороняються. Для них краще було б створити окрему галерею, а не чекати, поки те чи інше єврейське кладовище (яких є сотні) занесуть до списку.

  На крайній випадок можна хоча б продублювати об’єкти із сайту http://myshtetl.org/

  Там інформація хоча й не вичерпна, але куди більш детальна, аніж у наведених списках.

  • Певним чином і так, і ні. Ті пам’ятки, що із основного списку, будуть повільно її наповнювати, і будуть всі враховані у спеціальній номінації. Зараз важливіше додавати пам’ятки, які такого офіційного статусу не мають, щоб дати шанс людям їх завантажить. Зараз обробляємо список із єврейських кладовищ (там 66 сторінок), а це потребує перевірки кожного чи не є раптом в офіційних списках, перш, ніж можемо додати до списків спецномінації. Сподіваємося, що встигнемо

   • Можу поза конкурсом додати свої фото синагоги та кіркутів, які не є памятками.

    Можна буде використовувати категорію Wiki loves monuments in Ukraine 2018 – Jewish Heritage, чи це лише для конкурса?

     • До речі, а звідки брались ці списки? В Тульчині синагоги вже років 60 немає.

 4. Доброго дня! А де можна подивитися список по Черкаській обл.?

    • На момент оголошення спецномінації у нас був невеликий список об’єктів, і до кінця конкурсу ми додавали до нього нові пам’ятки. Відповідно те, що ми знайшли по Черкаській області уже відображається у списку спеціальної номінації: https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=2810696

 5. А де можна подивитися список по Черкаській обл.?

 6. Шановні колеги, не знаю, хто складав список та з яких джерел, але він дуже неповний. З того, що бачу я і що є у офіційних списках пам”яток по областях, але немає у списку спецномінації: А. Запорізька область: 1. Запоріжжя: пропущені дві великі синагоги: Хоральна та Кравців, а також Талмуд-Тора на вулиці Гоголя. 2. Бердянськ: Караїмська кенаса на Земській, 16. Б. Кіровоградська область: 1. Кропивницький: велика хоральна синагога (моя улюблена, найгарніша в Україні, на мій погляд). 2. Олександрія: Синагога “Бешмедріс”. 3. Голованівськ (райцентр): синагога на вул.Р.Люксембург (ще ніби має бути єврейська школа, але я її не знайшла). 4. Хащувате (Гайворонський район): великий меморіал – Місце поховань мирних жителів — жертв фашизму (біля 1000 людей). В. Дніпропетровськ: як мінмум дві синагоги є у офіційних списках. Г. Херсонська. 1.Херсон: відома синагога “Хабад” на Театральній і ще дві, маленькі, це з цих, що збереглись. Г. Волинська область: 1. відома оборонна синагога у Луцьку, 2. Синагога у Ковелі, 3. Місце розстрілу єврейських родин у Горохові (райцентр). Д. Рівненська область: єврейський цвинтар у Здолбунові. Це з тих, які пам”ятаю швидко. В Львівській та Івано-Франківськй області синагого одиниць 20-30, як мінімум. А взагалі, більшість синагог залінковані разом із зображеннями у категорії: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Synagogues_in_Ukraine_by_city. Словом, списки потрібно доповнювати практично по кожній області навіть з офіційних списків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *