Україна на 1-му місці у світі за кількістю поданих робіт на конкурс «Вікі любить пам’ятки»

Українська частина міжнародного фотоконкурсу пам’яток культурної спадщини «Вікі любить пам’ятки 2014», що тривала з 15 вересня по 15 жовтня, завершилася: за місяць до вільного користування завантажено понад 47 тисяч фотографій.

Усього за час конкурсу у 2014 році було завантажено фотографії понад 14 тисяч об’єктів культурної спадщини, з яких найбільше – в Києві (2910 пам’яток), Львівській (1340) та Одеській (1254) областях, найменше – в Луганській області (15), Севастополі (55) і Донецькій області (95).

У міжнародному конкурсі станом на зараз завантажено понад 295 тис. фото. У більшості країн конкурс уже завершився, до 24 жовтня триває прийом робіт в Ізраїлі, до 31 жовтня — у Росії та Македонії. Зараз Україна за кількістю фотографій перебуває на 1-му місці серед 41 країни. На другому місці зараз Польща (понад 45 тисяч фото), на третьому – Німеччина (більше 35 тисяч). Треба зазначити, що в Україні конкурс тривав на один день довше, ніж у більшості країн, але в середньому за конкурсний день вантажать менше фотографій, аніж розрив із поляками. Традиційно найбільше вантажать в останній день змагання – цього року в останній день було завантажено понад 7 тисяч світлин – саме це дало змогу Україні посісти перше місце за кількістю завантажених фото.

В українській частині конкурсу взяли участь більше 500 авторів. До кінця 2014 року також планується провести конкурс із написання статей про пам’ятки у Вікіпедію.

Конкурсний список пам’яток для фотографування складається із понад 70 тисяч об’єктів історико-культурної спадщини усієї України. Підготовка конкурсних списків є найбільш трудомісткою частиною організації конкурсу – в Україні відсутній єдиний реєстр пам’яток, Міністерство культури не володіє повною інформацією, області та районні управління та відділи часто теж не мають готових списків, а деякі навіть вважають, що ця інформація є службовою. Так, Покровська РДА на Дніпропетровщині відмовила у наданні переліку історико-культурних пам’яток, посилаючись на Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, при наявності яких документу присвоюється гриф «Для службового користування». Вважаючи відмову адміністрації неправомірною, ми звернулись до Фонду захисту права на доступ до інформації з проханням забезпечити юридичний супровід в отриманні списку пам’яток та оскарженні Переліку, положення якого не відповідають вимогам законодавства України та суттєво звужують право на доступ до публічної інформації.

Ще однією суттєвою перешкодою для організації конкурсу є відсутність в Україні т. зв. «свободи панорами». Це положення у законодавстві, яке дозволяє вільне фотографування усіх територій міста, відкритих для вільного пересування. За нашими законами вимагається отримання дозволу від архітекторів/скульпторів (чи їхніх нащадків) на використання фотографій, на яких зафіксовано відповідні твори (будівлі, статуї тощо). Приміром, видання туристичного путівника, в якому є фото сучасних будівель, за відсутності дозволу від власників авторських прав на ці будівлі, є незаконним. Як і видання листівок чи показ фільму про ці пам’ятки. Будівля самої Верховної Ради України є досі захищена авторськими правами, і тиражування її зображень порушує закон. Як ми уже повідомляли, з 1 жовтня набули чинності поправки до Цивільного кодексу Росії щодо «свободи панорами», які стосуються фотографування будівель. Правда, під захистом авторського права і надалі перебуватимуть пам’ятники. Натомість у багатьох інших країнах, де такі поправки ухвалені (зокрема у Польщі, Великій Британії, Німеччині, Іспанії, Вірменії, Молдові та ін.), не лише будівлі, а й інші твори мистецтва, розміщені у публічних місцях, попадають під «свободу панорами». Українське законодавство у цій частині потрібно змінювати.

Одні з останніх світлин, завантажених на конкурс:

Собор Олександра Невського (Ялта, Крим)
Автор фото — Demmarcos. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons
Аккерманська фортеця (Білгород-Дністровський, Одеська область)
Автор фото — Vimoculars. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons
Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (Чернівці)
Автор фото — Bukovynka. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

16 thoughts on “Україна на 1-му місці у світі за кількістю поданих робіт на конкурс «Вікі любить пам’ятки»

 • 17/10/2014 о 16:01
  Permalink

  У Сумськый області є ще одна дерев’яний храм, якого не було у первісних списках – Свято-Миколаївська церква у Конотопі. Ось:
  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Konotop_Mykolayivs'ka_Tserkva_02_Petrovs'kogo_61_(YDS_4541).JPG
  https://uk.wikipedia.org/wiki/Свято-Миколаївська_церква_(Конотоп)

  Відповідь
 • 16/10/2014 о 23:34
  Permalink

  От души поздравляю с заслуженным первым местом! Очень рада, что и мой скромный вклад помог достичь таких впечатляющих результатов.
  Я не очень часто бываю на Украине, но люблю вашу прекрасную страну и надеюсь побывать в ней еще неоднократно – и пофотографировать, конечно.
  Отдельное спасибо за замечательный блог, посты в котором очень вдохновляют и мотивируют В прошлом году один из таких постов заставил меня гораздо серьезнее и вдумчивее отнестись к фотографированию памятников архитектуры. Вот этот пост:
  http://wikilovesmonuments.org.ua/vtrachene-nepovtorne/
  А в этом году очень тронул вот этот пост:
  http://wikilovesmonuments.org.ua/вікі-любить-памятки-під-час-війни/
  Вы огромные молодцы!

  Відповідь
  • 05/11/2014 о 14:00
   Permalink

   Спасибо. Было так приятно прочитать Ваш комментарий, что не смогла тотчас же отписать… Нужно было немножко прочувствовать эти слова. И просто прокрутить их про себя. Очень счастлива, что Вам нравится наш блог. И Вы даже представить себе не можете как я благодарна всем за помощь и за участие 🙂 И за то, что Вы все есть

   Спасибо

   Відповідь
 • 16/10/2014 о 23:14
  Permalink

  Вітаю!!! З третьої спроби таки вдалося випередити всюдисущих поляків! 🙂

  Відповідь
 • 16/10/2014 о 21:35
  Permalink

  Доброго вечора! А які критерії спецномінації? І чи можна бачити статистику по дерев’яних храмах?

  Відповідь
  • 17/10/2014 о 00:43
   Permalink

   Доброго вечора! Для цієї спецномінації буде окреме журі. Списки ще не дуже повні (часто церква є дерев’яною, але у списках прямо це не було зазначено, тож ми зможемо включити її до списків уже на підставі самої фотографії). Зараз бот оновлює цю сторінку: http://bit.ly/1yIbgEf

   Відповідь
 • 16/10/2014 о 13:43
  Permalink

  Дуже дякую за відповідь і за оновлення! Розумію, що ще буде перевірятись корректність відповідності зображення ID пам’ятки та авторські пправа / власність на відзняті фото… але результат по учасниках буде відрізнятись в межах максимум 5-6 пам’яток, мені здається. Всі ж досвідчені 🙂 Щодо інтриги у останній день… я б, наприклад, більше старалась щодо кількості пам’яток (щоб не “вилетіти” з першої десятки), а так сконцентровалась на якості по найяскравіших по регіону. Дякую за вашу роботу, сил вам, витривалості та натхнення у перевірці та відборі!

  Відповідь
 • 16/10/2014 о 12:24
  Permalink

  Ілля, скажіть, будь ласка, а коли опублікують статистику по учасниках України щодо кількості пам’яток по регіонах України? Статистика ані вчора. ані сьогодні ще не оновлювалась, наскільки я розумію, а багато з учасників, думаю, хвилюються. Дякую за відповідь і за оновлення!

  Відповідь
  • 16/10/2014 о 13:00
   Permalink

   Доброго дня. Вчора статистика не оновлювалася навмисне, для інтриги. Статистику я оновлю зараз, але вона поки буде попередньою, адже ще тре буде перевірити правильність ідентифікаторів пам’яток в учасників, які знаходяться поруч у рейтингу, крім того уточнити ще деякі технічні моменти.

   Відповідь
 • Сповіщення: Україна на 1-му місці у світі за кількістю поданих робіт на конкурс «Вікі любить пам’ятки» | Інститут нелінійної географії

  • 16/10/2014 о 13:06
   Permalink

   Буде оновлено найближчим часом 😉 Але це будуть попередні дані

   Відповідь
 • Сповіщення: Україна перша на конкурсі «Вікі любить пам’ятки» | Соцпортал

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *