Про конкурс

«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — фотоконкурс пам’яток культурної спадщини, що проводиться в понад 45 країнах світу регіональними відділеннями Фонду Вікімедіа та волонтерами спільноти Вікімедіа, в тому числі в Україні — громадською організацією Вікімедіа Україна. Мета конкурсу — зібрати фотографії всіх пам’яток культурної спадщини світу і розмістити їх на Вікісховищі, що дасть змогу проілюструвати статті Вікіпедії — вільної енциклопедії, яку щодня переглядають мільйони людей в усьому світі. Зазвичай конкурс триває з 1 по 30 вересня включно. Упродовж цього часу фотографи і фотолюбителі різних країн завантажують свої фотографії у Вікісховище. До першого листопада в кожній країні відбирають найкращі фотографії, що будуть представлені на суд міжнародного журі.

З історії конкурсу

Ініціатива проведення конкурсу Wiki Loves monuments належить нідерландським вікіпедистам, які  2010 року запропонували сфотографувати 50 тисяч пам’яток Нідерландів. Протягом вересня на Вікісховище було завантажено більше 12 тисяч фотографій нідерландських пам’яток, найкращою з яких була визнана фотографія фасаду будинку по вулиці Vijzelstraat, 31, в Амстердамі, зроблена учасником Rudolphous. Цей же учасник був визнаний найактивнішим конкурсантом — спеціально для конкурсу він сфотографував 1371 об’єкт.

Наступного року ініціативу Нідерландців підхопили 18 країн, серед яких наші сусіди — Польща, Росія та Румунія. Тоді в конкурсі взяли участь більше 5000 учасників і завантажили 168 тисяч фотографій. Конкурс проводився у два тури — національний і міжнародний. До міжнародного туру було обрано 169 фотографій пам’яток, а найкращою була визнана фотографія Монастиря К’яжна на околицях Бухареста, зроблена  взимку румунським учасником Mihai Petre. Тисячі конкурсних фотографій були розміщені на сторінках Вікіпедії у статтях про відповідні населені пункти або статтях про відповідні пам’ятки.

Winter picture of Chiajna Monastery. The monastery is situated on the outskirts of Bucharest. Mihai Petre

«Вікі любить пам’ятки» 2012

2012 року географія конкурсу охопила 35 країн світу з 4 континентів. Серед країн колишнього СРСР це — Білорусь, Естонія, Росія і Україна. Конкурс зібрав більше 365 тисяч фотографій, з яких 33 тисячі — з України.

Фотографія-переможець української частини конкурсу 2012 року. Троїцький собор у Чернігові. Автор — Валерій Сорокін, CC-BY-SA-3.0

Для українців цей конкурс став дебютним. ГО «Вікімедіа Україна» звернулась до Міністерства культури України, а також обласних управлінь культури з проханням надати переліки пам’яток культурної спадщини. З різних джерел організаторами конкурсу було зібрано близько 30 тисяч пам’яток з усіх куточків України, найбільше — з Києва, Львова та Одеси. У конкурсі взяли участь більше 600 учасників, які сфотографували 8568 пам’яток з усіх куточків України.

«Вікі любить пам’ятки» 2013

У 2013 року конкурс охопив 51 країну, а також вперше в конкурсі взяла участь Антарктида.

В українській частині конкурсу було завантажено 35 710 робіт, тобто на понад 2 тисячі більше, ніж у 2012 році, що є рекордною для України кількістю. Було сфотографовано 9473 пам’ятки. Взяли участь 604 фотографи.

Фотографія-переможець української частини конкурсу 2013 року. Миколаївська церква у Святогірську. Автор — Дмитро Балховітін, CC-BY-SA-3.0

«Вікі любить пам’ятки» 2014

2014 року конкурс «Вікі любить пам’ятки» пройшов у майже 40 країнах світу. У більшості країн-учасниць конкурс розпочався 1 вересня і завершився 30 вересня. В Україні фотоконкурс розпочався 15 вересня і тривав до 15 жовтня. В Ізраїлі конкурс тривав з 24 вересня по 24 жовтня 2014 року, а останньою розпочали Росія та Македонія, де конкурс тривав протягом жовтня.

В українській частині конкурсу було завантажено 47 тисяч фотографій, тобто на понад 12 тисяч більше, ніж у 2013 році, що є новою рекордною для України кількістю. Було завантажено фотографії понад 14 тисяч об’єктів культурної спадщини, з яких найбільше – в Києві (2910 пам’яток), Львівській (1340) та Одеській (1254) областях, найменше – в Луганській області (15), Севастополі (55) і Донецькій області (95). Взяли участь більше 500 авторів.

Фотографія-переможець української частини конкурсу 2014 року. Іллінська церква Свято-Іллінського чоловічого монастиря. Розписи головного нефу зсередини. Одеса. Автори фото — Олександр Левицький, Дмитро Шаматажі. CC-BY-SA-4.0

«Вікі любить пам’ятки» 2015

2015 року конкурс «Вікі любить пам’ятки» пройшов у 33 країнах світу.

В українській частині конкурсу було завантажено понад 41 тисячу фотографій понад 14-ти тисяч об’єктів культурної спадщини, з яких 3334 пам’ятки були сфотографовані вперше. Участь у конкурсі взяли 232 автори.

Фотографія-переможець української частини конкурсу 2015 року. Комплекс Кам’янець-Подільської фортеці, Хмельницька область, Кам’янець-Подільський. Автор фото — Сергій Криниця. CC-BY-SA-4.0

«Вікі любить пам’ятки» 2016

2016 року конкурс «Вікі любить пам’ятки» пройшов у 42 країнах світу. В українській частині конкурсу було завантажено понад 36 тисяч фотографій понад 14,5 тисяч об’єктів культурної спадщини, з яких 2523 пам’ятки були сфотографовані вперше. Світлинами поділились 250 учасників.

Свірзький замок

Фотографія-переможець української частини конкурсу 2016 року. Свірзький замок (Львівська область). Автор фото — Rbrechko (Роман Бречко), вільна ліцензія CC BY-SA 4.0

«Вікі любить пам’ятки» 2017

Конкурс триває 🙂

Організатори конкурсу сподіваються, що щорічне проведення конкурсу «Вікі любить пам’ятки» не тільки дозволить зібрати велику кількість фотографій пам’яток, але й допоможе українцям пізнати забуті сторінки своєї історії, краще пізнати рідний край і спонукатиме бережно ставитися до надбань рідної культури.

Інші сторінки:

68 thoughts on “Про конкурс

 1. Я смотрел список памятников в вышгородском районе, так больше чем половина не указана.

  • На жаль київська облдержадміністрація не надала нам повного переліку пам’яток. Тому використовували тільки список архітектурних пам’яток національного значення і фрагментарний список міністерства культури. Якщо ви маєте повний список вишгородських пам’яток, ми були б Вам дуже вдячні.

 2. Начал загрузку снимков памятников Мариуполя. При загрузке указываю ID снимка и Название. Достаточно ли это для участия? И как я смогу узнать о доле своего вклада и его успешности?

 3. Як саме завантажити свої фото ??? Допоможіть будь – ласка

  • Заходь на цю сторінку, прочитай усі розділи та клікай на “Завантажити фотографії”

 4. Скажіть, будь-ласка, чи можна якось список пам”яток доповнювати? Є чимало вартісних архітектурних об”єктів, які до реєстру у 1990 році не ввійшли з різних суб”єктивних причин, мають статус місцевої па”ятки або і того ні, але вартісні. Куди їх?

  • Прошу додавати на сторінку Wiki loves monuments/оголошені пам’ятки

   Ми ще не визначились щодо критеріїв додавання пам’яток, які не мають жодного офіційного статусу, тому цього року скоріше за все обмежимось тільки тими, що мають офіційний статус. Але сподіваюсь, що ми зможемо це зробити це наступного.

 5. Підскажіть, будь-ласка, як зв’язатись з тими, хто веде список пам’яток Подільського району м. Києва. Дуже хочеться їм руки повідривати ввід того місця, де вони виросли, і приставити до плечей. Я не маю на увазі зміст списка. І на дрібні неточності не звертав уваги (ну переплутали вулицю з переулком, чи двічі один дім записали під різними ID). Але тепер я стикнувся з тим, що наявне на місцевості взагалі не можу достовірно співвіднести із зазначеним у списку. То як до них добратись?
  Зазделегідь дякую за відповідь.

 6. Пане Андрію! Як я розуміію, конкурс передбачає, і саме за це мають бути визначені переможці, світолини мають надсилатися ті, які зроблені після оголошення конкурсу, а не зроблені в минулому. Бо, скажімо, зроблені взимку чи кілька років тому – нині вони мають зовсім інший виглдя та й чи взагалі збереглися. Дивлюся на Київ, Андріївський узвіз 11 та 13 – одні й

  • Мета цієї ініціативи – не моніторинг стану пам’яток, а намагання зібрати фотографії всіх пам’яток світу. За місяць навряд чи будуть зібрані фотографії хоча би третини присутніх у переліку пам’яток. У наступні роки цей збір буде продовжено, і ті пам’ятки, знімки яких будуть отримані у цьому році не будуть привертати багато уваги.

   Ваше повідомлення мені здається емоційним і я однією з можливих причин бачу те, що у вас мало фотографій пам’яток. Але за одні вхідні можна зробити сотні знімків і тому. Мені взагалі здається, що більш цікавим є саме наповнення Вікіскладу матеріалами, ніж певне місце у переліку користувачів.

   А ось стосовно сезону то інша справа, на мій погляд час проведення ВЛП не дуже зручний, якщо би його провели пізньою осінню, зимою, або весною, то інформативність фото полишилась би завдяки відсутності листків на деревах.

 7. Пане Андрію! Як я розуміію, конкурс передбачає, і саме за це мають бути визначені переможці, світолини мають надсилатися ті, які зроблені після оголошення конкурсу, а не зроблені в минулому. Бо, скажімо, зроблені взимку чи кілька років тому – нині вони мають зовсім інший вигляд та й чи взагалі збереглася пам’ятка.Скажімо, Канів, Собор Св.Георгiя (Успiння Богородиці) – фото ще в лісах, а я надіслав, поїхавши нещодавно. Де сучасна моя світлина? І таких фото багато.Взагалі велика в конкурсі нерозбериха та неточностей, про що вже писав попередній не байдужий. Це -біда! Мають бути зараховані тільки!!! фото, які зроблені упродовж конкурсу. Віктор.

  • Не так, в конкурсі беруть участь фотографії, які сфотографовані будь-коли, необов’язково у вересні. Важливо щоб вони були завантажені на Вікісховище саме у вересні.

 8. Пане Андрію, нині подивився Черкащину, яку я проїхав спеціально упродовж тижня. Маньківський район -мій район. я надсилав сьогодніші фото, а там вкрадені, зроблені в минулому, не відповідають назві, що написано, навіть видно хто робив, тобто – взято з Інтернету і їх ставлять- неймовірно образливо та несправедливо. Віктор

  • Чи можете вказати, які саме фотографії і звідки вкрадені? Дуже важко відслідковувати, коли їх майже 8 тисяч… Був би вдячний за допомогу.

   • Андрію, думаю пан Віктор мав на увазі мої фото – https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Palace_in_Dobra.jpg та http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Tavern_in_Rogy.jpg/800px-Tavern_in_Rogy.jpg

    Про логотипи ми з Вами говорили. Зараз завантажую з ними – а потім по наявності часу – приберу.

    Але звинувачення в крадіжці з якогось сайту – то смішно. Сайт мій, фото мої, я сам їх і завантажив.
    На рахунок “не відповідають назві” – не зрозумів взагалі про що йдеться 🙂

    • “Красти” фотографії у самого себе можна 🙂 Правила обмежують тільки випадок, якщо Ваші фотографії вже були відзначені на якомусь із конкурсів, хоча просто завантажити їх на Вікісховище (поза конкурсом) і в цьому випадку можна.

   • А взагалі вітаю з 10 тисячною фото! 🙂
    думаю вийти на 5 місце і обійти США нам по силах 🙂

  • Якщо Ви конкретно про цю https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Palace_in_Dobra.jpg і цю https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Tavern_in_Rogy.jpg фотографію, то
   1. Вони не вкрадені, а завантажені мною, автором цих фото
   2. Про те, що в конкурсі допускаються фото, зроблені не під час конкурсу, Вам вже відповіли
   3. На рахунок “не відповідають назві”, не зрозумів. Підписані вони правильно – відповідно до об’єктів.
   4. “Видно хто робив” – саме так – якщо прочитати прізвище на лого і звірити з прізвищем того хто завантажив – одна й та ж людина 😉 Так що ніхто нічого не крав. Заспокойтеся.

   А те, що Ви надіслали фото, чудово, ніхто не забороняє надсилати декілька фото однієї і тієї ж пам’ятки

 9. Пане Андрію, нині подивився Черкащину, яку я проїхав спеціально упродовж тижня. Маньківський район -мій район. я надсилав сьогодніші фото, а там вкрадені, не відповідають назві, що написано, навіть видно хто робив, тобто – взято з Інтернету і їх ставлять- неймовірно образливо та несправедливо. Віктор

  • На мапі присутні тільки пам’ятки для яких були вказані координати. Дуже мало було часу, щоби додати всі координати, та й деякі списки й досі поповнюються. Краще орієнтуйтеся на переліки, а мапа лише для наочності. Хоча ви можете самі вказати координати пам’яток, особливо цінним вкладом є вказання координат для об’єктів в селах та невеликих містах, для яких дистанційно важко визначити координати.

   • Сьогодні проставив координати для Дніпрогесу і острова Байди, чекатимемо на оновлення карти. Шкода, що в українській Вікіпедії немає учасників із Запоріжжя, а не знаючи добре місто, не так легко віднайти координати…

     • Оце ж на Вікімапії і знайшов 🙂 Просто не встигаю багато об’єктів познаходити, тому і прошу з цим допомагати. Між тим Запорізька область з’явилася на тій мапі.

 10. Прип’ять навряд потрапить до офіційних список пам’яток, однак це місто – відомий туристичний об’єкт. Чи цікавлять фотографії з Прип’яті організаторів конкурсу?

 11. А де памятки архітектури Житомирської області? У списку памяток історії Житомирської області відзначені лише братськи могили часів ВВВ.

 12. До речі,я маю фото архітектурних памяток Житомирщини,яких не лише не має в списку памяток місцевого значення,а й взагалі майже нікому не відомі.Що мені робити?

  • У нас по Черкащині та сама проблема – чиновники ховають реєстри пам’яток місцевого значення, неначе то державна таємниця.
   На рахунок тих, що взагалі не включені до жодного з реєстрів – таких теж багато знаю і фото маю. Поки що тримаємо при собі. Буде що вантажити наступного конкурсу (сподіваюся тоді вирішимо, як обходитися без бюрократів та їх реєстрів)

 13. Живу в “глухом” селе в Старобешевском районе. Огорчился, когда узнал про конкурс, так как вряд-ли кто знает про наш один-единственный памятник. Но когда увидел его в списке, то очень удивился. Завтра пойду фоткать (не зря же его в список добавили 🙂 ).

 14. Я викладаю фото пам’яток Ужгорода а вони не відображаються у списках пам’яток?

  • автоматично нічого не відображатиметься.
   Скористайтеся вкладкою “Редагувати” і додайте посилання на свій файл в рядку “фото” відповідної пам’ятки:
   наприклад:
   фото = Назва файлу.jpg

 15. В Сумська область Роменський район значиться село Сологубівка де знаходиться пам’ятник Герою Радянського Союзу К.С.Гнідашу – але правильна назва населенного пункту Салогубівка

 16. Андрію, скажіть будь ласка, чи можна завантажувати фото після 30 вересня, про конкурс дізнався тільки вчора. і хочеться просто завантажити фото яких ще немає в списку зі свого району?
  і як це можна зробити?

  • Світлини можна завантажувати в будь-який зручний для Вас час, але вони не будуть враховані як конкурсні. Конкурс триває з 1 по 30 вересня, і буде проводитись і наступного року.
   Завантажуйте світлини! Робіть точно так само: реєструєтесь на Вікісховищі, завантажуєте світлини (процедура навпрочуд легка), потім реєструєтесь в українській Вікіпедії, і додаєте до статей відповідні фотографії.
   Всі вікіпедисти будуть вдячні Вам за світлини з Вашого району, оскільки одна з найбільших проблем статей про українські населені пункти – це вкай мала інформація щодо них (невідомість джерел для написання статей) та відсутність фотографій.

 17. Цікаво,чи з’явиться Чернігівська область Куликівський р-н ?

  • хотілося б… надсилали запит 26 серпня. відповіді ще не було…

 18. Скажіть дві речі:
  1. Чи будуть списки доступні після закінчення конкурсу? Для підготовки до наступного.
  2. Є доступ до списків пам’яток окремих районів, які докази необхідні Вікі для підтвердження їх достовірності?

  • 1) так. списки розміщені на сторінках Вікіпедії. і їх можна удосконалювати для наступного конкурсу (чи й просто для того, щоб були, враховуючи, що зведеної бази пам’яток у державі нема)

   2) якщо у тих списках є перелік документів, якими об’єкту надано статус пам’ятки (рішення, накази тощо) – то цього могло б бути достатньо. або якщо ці списки надсилає офіційна установа (управління чи департамент, відділ, що є розпорядником цієї інформації)

 19. Жаль, узнал о конкурсе только сегодня… Загрузил очень мало фотографий… Мог бы более 20, если-бы срок был больше.

 20. Зараз фотографії деяких об’єктів виставляються на видалення з Вікісховища за порушення авторських прав. Наприклад https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_in_Category:Monument_to_the_Motherland,_Kiev. Хто нас підвів під монастир? Адже при підготовці списків можна було передбачити, фотографії яких об’єктів у Вікісховищі не будуть тримати?

  • Додаток.
   Трохи послухавши розумних людей і почитавши статті, прийшов до висновку: З завантажених фотографій треба вилучати фотографії всього, що збудовано після війни (2013-70=1943), а тим паче всього, що було створено в роки незалежності. А по інших треба дивитись, коли помер автор. Наприклад,Васильівська церква і монастир в Овручі 18-242-0116, 18-242-0117, 18-242-0118; Трапезна церква Києво-Печерської лаври 80-382-0267; Троїцька церква Почаївської Лаври 61-234-0017; Спаська церква в Володимирiвці 63-235-0002 – це все проекти Олексія Щусєва. А оскільки він помер 1949 р. то в суспільне надбання їх зображення перейдуть 2019 р. Поправте, якщо я помиляюсь.

   • Не треба спішити, видалити завжди встигнемо.

    А конвенцію прийняли у 6.09.1952, до цього моменту авторського права не існувало. Щусев вмер ще у 1949 році.

    А взагалі це нонсенс з оборотною дією… У Радянському союзі не було авторського права і твори увійшли у суспільне надбання у момент їх створення назавжди.

    • Так я й пишу, а не видаляю, а от інші вже видаляють.
     Згідно зі статтею https://uk.wikipedia.org/wiki/Авторське право у Радянському Союзі авторське право діяло з 1925 р. всередині країни, а з 1973 р. і назовні. Звісно, як керівництву треба було, воно на той закон могло начхати, але на папері все було у відповідності з міжнародними нормами.

 21. Pingback: Конкурс від Вікіпедії досягнув екватора | Нівроку

 22. А где я могу посмотреть на каком месте в списке участников я нахожусь? И ещё один вопросик, если я загружу все требующиеся фотографии по Светловодску и Светловодскому району Кировоградской области, у меня будут какие-то шансы занять с 1 по 3 место?

  • Доброго дня! За цим лінком є статистика за пам’ятками та користувачами: http://bit.ly/1uVdVsz

   Там можна подивитися і статистику за користувачами загалом, і за областями. Ви можете змагатися за перемогу в області 😉

 23. Pingback: ТОП-10 найкращих фотогафій пам’яток культури України (ФОТО) | НикГде

 24. Багато подорожую та маю багато світлин українських церков, садиб, палаців та їн. Із задоволенням віддам їх для використання в статтях вікіпедії безкоштовно

 25. Здравствуйте, я сегодня пытался добавить фото памятника основателям города в Одессе, но не нашел его id и поиск по Екатерининской площади не дал результатов. В итоге я добавил снимок, но не уверен на 100%, что все сделал правильно с точки зрения привязки информации, если можно – проверьте:
  https://commons.wikimedia.org/?curid=43073262

  • Поскольку памятник относительно новый, то наши чиновники просто не успели внести его в список культурного наследия (а если внесли, то у них никак руки не дойдут поделиться обновленными списками с организаторами данного конкурса).

 26. Pingback: Дорогі друзі! »

 27. Pingback: Журнал «Пам’ятки України» — у відкритому доступі! | Вікімедіа Україна

 28. Pingback: Журнал «Пам’ятки України» — у відкритому доступі! | Вікі любить пам'ятки

 29. Нажаль багато памяток Закарпаття не включено до списку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *