Різне

Списки пам’яток культури отримано через суд

Важливою частиною підготовки фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» є формування списків пам’яток історії, культури, архітектури та археології з офіційних державних переліків. Деякі переліки були доступні онлайн, більшість — ні. ГО «Вікімедіа Україна» вже три рази проводила конкурс і стільки ж разів поновлювала для нього списки пам’яток. Спершу зверталися до відповідальних осіб з простими проханнями, пізніше — з офіційними запитами. За Законом України «Про доступ до публічної інформації» відповідальні органи повинні надавати вільну й публічну інформацію впродовж п’яти робочих днів.

Організація зіткнулася з різними речами: з відсиланням на сайт Міністерства культури («там все є»), з відповідями від «у нас такої інформації нема» до «людина, яка мала реєстр у своєму особистому комп’ютері, звільнилася». А от Покровська районна державна адміністрація (Дніпропетровська область) повідомила кількість пам’яток, однак відмовилася їх відкривати, стверджуючи, що ця інформація є «службовою».

Перший запит до Покровської РДА щодо повного переліку пам’яток та об’єктів культурної спадщини України — національного значення, місцевого значення та щойно виявлених, які розташовані на території району — член організації Наталія Тимків подала 27 серпня 2013 року. 30 серпня надійшла відповідь: на території Покровського району 227 пам’яток археології й 36 історії, але їх перелік підпадає під гриф «Для службового використання» й не може бути наданий.

Герб Покровського району
Герб Покровського району

Другий запит подали через рік і отримали точнісінько таку ж відповідь: згідно з Розпорядженням голови Покровської районної державної адміністрації від 27 жовтня 2011 року №348-р-11 «Про затвердження переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Покровській районній державній адміністрації» в такий перелік потрапляють і реєстри історико-культурних пам’яток.

За підтримки Фонду захисту права на доступ до інформації Інституту Медіа Права ми вирішили боротися й іти далі. Від імені виконавчого директора «Вікімедіа Україна» Наталії Тимків було подано судовий позов проти Покровської райдержадміністрації Дніпропетровської області.

Перше засідання в судовій справі відбулося 15 грудня 2014 року, на якому позиція представника РДА полягала в тому, що нормативно-правовий акт для відмови було застосовано помилково, і вони готові надати всю витребувану інформацію. Однак це не прояснювало ситуації з появою списків пам’яток культури в документі про службову інформацію взагалі.

http://www.medialaw.kiev.ua/Наступне засідання було 3 лютого 2015 року, суддя ретельно допитував Відповідача з приводу визначення «страховий фонд документів», до якого буцім належать реєстри пам’яток.

9 лютого розгляд справи закінчився. Звучала теза про те, що в РДА немає інформації про «пам’ятки», а є лише попередня інформація тільки про «об’єкти», щодо яких тривалий час вирішується питання про внесення чи невнесення до реєстру культурної спадщини, суддя розбирав термінологічну різницю «пам’ятки» / «об’єкти» та ретельно дослідив зміст запиту Тимків, проте в ньому через кому було зазначено як те, так і інше.

«До того ж, — пише Олексій Андреєв, представник Н. Тимків у суді, — в Законі “Про охорону культурної спадщини” в одному із пунктів прямо виписаний обов’язок РДА охороняти саме “об’єкти” культурної спадщини, хоча в решті інших пунктів статті Закону мова йде про “пам’ятки”».

За підсумками суд після тривалого роздуму повністю задовольнив позов за всіма позиціями:

  • визнав відмову протиправною;
  • зобов’язав Покровську РДА задовольнити запит;
  • визнав незаконним пункт «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Покровській районній державній адміністрації» в частині історико-культурних пам’яток.
Трактор «Універсал», Покровське. Автор: Atoly, ліцензія CC-BY-SA-4.0
Трактор «Універсал», Покровське. Автор: Atoly, ліцензія CC-BY-SA-4.0

6 травня 2015 року на виконання рішення суду Покровська РДА нарешті надіслала «Вікімедіа Україна» інформацію, запитувану ще в серпні позаминулого року. І надала не лише списки пам’яток археології й історії, але також і перелік пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення, про наявність яких у попередніх відповідях не йшлося.

Отримані переліки пам’яток історії, архітектури й археології вже внесено в конкурсні списки у Вікіпедії: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Вікі_любить_пам’ятки/Дніпропетровська_область/Покровський_район.

Ми сподіваємося, що додані списки пам’яток допоможуть учасникам фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» у вересні цього року завантажити значно більше фото. Поки що у Вікісховищі район представлений не достатньо добре.

Один коментар до “Списки пам’яток культури отримано через суд

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *