ПереможціРезультати

Найкраще фото Севастополя

Володимирський собор у Херсонесі, © Віталій Ільницький
Володимирський собор у Херсонесі, © Віталій Ільницький, CC-BY-SA 4.0

У номінації «Найкраще фото Севастополя» перемогла фотографія Володимирського собору в Херсонесі Віталія Ільницького.

Володимирський собор у Херсонесі — православний храм неовізантійського стилю в Гагарінському районі Севастополя. Розташований на території стародавнього міста Херсонес, яке занесене до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Собор є складовою Херсонеського монастиря.

Собор був закладений у 1861 році на ймовірному місці хрещення князя Володимира Великого в 988 році. Автор проекту храму — Д.І. Грімм. Будівництво було завершене в 1876 році. Собор став одним з найбільших в країні, мав висоту 36 м, діаметр купола — 10,5 м. У 1888 році було відкрито нижній храм собору (до 900-ї річниці хрещення Русі весь собор розписати не встигли). А в 1891 році відбулося урочисте освячення собору.

Ще в 1859 році із Зимового палацу в Санкт-Петербурзі до Херсонеса було передано в мармуровому ковчегу у вигляді Євангелія частинку мощів св. рівноапостольного київського князя Володимира. Цю святиню після спорудження Володимирського собору помістили в Нижньому храмі поряд з історичними руїнами древньої базиліки. У вівтарі Верхнього храму знаходився список з чудотворної Корсунської ікони Божої Матері, за переказами, перенесеної князем Володимиром з Херсонеса. Усього до собору було передано мощі 115 святих.

Під час Другої світової війни собор зазнав руйнувань. У 1990-х — 2000-х роках був відновлений. У 2004 році у реставрованому соборі відновилися богослужіння.

У 1979 році взятий на облік як пам’ятка архітектури національного значення. У 2013 році територія стародавнього міста Херсонес, де розташований собор, занесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

У Севастополі є ще один Володимирський собор, також збудований у неовізантійському стилі. Він розташований у Ленінському районі міста. Його ще називають усипальнею адміралів.

Використано матеріали зі статті «Володимирський собор (Херсонес)» у Вікіпедії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *