ПереможціРезультати

Будинок з химерами — найкраще фото Києва

Будинок з химерами (Київ), © Сергій Рижков
Будинок з химерами (Київ), © Сергій Рижков, CC-BY-SA 4.0

У номінації «Найкраще фото Києва» перемогла фотографія будинку з химерами в Києві Сергія Рижкова.

Будинок із химерами — цегляна споруда з прикрасами на міфологічні та мисливські сюжети, є головною архітектурною спорудою раннього декоративного стилю модерн міста Києва, столиці України. Свою назву отримала через скульптурні прикраси, тематика яких — тваринний наземний та підводний світи, атрибути полювання, казкові істоти.

Розташована по вулиці Банковій, 10. Архітектор — Владислав Городецький, який збудував її у 1901–1903 роках як прибутковий будинок із помешканням для своєї родини. Місце для будови обрав над крутим урвищем на Банковій вулиці. Скульптурні прикраси за власними ескізами виконав скульптор Еліо Саля.

Будинок спроектовано у формі куба: з боку вулиці Банкової він має три, а з боку площі Івана Франка — шість поверхів. У вільному плануванні використано принцип функціонального взаємозв’язку ізольованих груп приміщень (парадних, житлових, господарських), що притаманно розкішним помешканням початку ХХ сторіччя. У будинку було сім електрифікованих квартир.

Фасади оздоблені з характерним для модерну використанням різних стилів. «Будинок з химерами» отримав у народі таку назву завдяки скульптурним прикрасам на міфологічну та мисливську тематики на фронтоні. Цікавим є використання високого парапету на даху, що дозволило практично сховати покрівлю — перша будівля «без даху» в українській столиці.

Скульптурні прикраси за власними ескізами Владислава Городецького виконано його незмінним компаньйоном, міланським скульптором Еліо Саля. Над скульптурною битвою орла і левиці надряпано автограф майстра: «E. Sala. 1902». У стіну будівлі вмуровані бетонні голови слонів, носорогів, антилоп та крокодила. На колонах причаїлися ящірки. За водостоки правлять голови слонів. На даху гігантські жаби, морські чудовиська та нереїди. Замість волосся на голові вони несуть ланцюги, фантастичне листя та квіти. На розі будівлі велетенський пітон. Парадні сходи не менш дивовижні, ніж зовнішнє убрання будинку. Еліо Саля прикрасив їх ліпним фризом, рельєфами, в центрі помістив колону із зображенням обвитого рослинами величезного дельфіна. На п’єдесталі кутової огорожі орел роздирає здобич — пораненого лева.

Владислав Городецький — особистість непересічна та загадкова. Окрім захоплення архітектурою, він полюбляв і полювання. Стояв біля витоків створення мисливського товариства у Києві, мріяв взяти участь в африканському сафарі. Тому, можливо, він і оздоблював фасад власними мріями для себе, на своє 40-річчя.

Своїми враженнями про фото поділився член журі конкурсу, фотограф Георгій Чернілєвський:

Хочу сказать несколько слов о работе «Будинок з химерами у м. Києві» (автор Сергей Рыжков).

Ночная фотография архитектуры – это особый жанр. У фотографа есть лишь 15 минут вечером, чтобы успеть сделать хороший кадр, когда небо становится насыщенно-синим, но еще не черным и прекрасно оттеняет все полутона освещенного здания. Автор с этой задачей прекрасно справился. Снимок выглядит мистическим и чарующим. Освещенные стены в теплых тонах отлично гармонируют с синими тенями и прячущимися во мраке химерами. Хороший снимок несет в себе сильный эмоциональный заряд, частичку души Автора. И глядя на эту работу, хочется на минуту перенестись туда, где сделан этот кадр.

У снимка есть маленькие огрехи: «тесная» обрезка кадра (хотелось бы чуть больше пространства); небольшой завал стен, характерный для широкофокусного объектива.

Однако, оценивая эту работу сердцем, а не транспортиром и линейкой, хочется воскликнуть: «Браво!». Спасибо, Сергей, Вы смогли запечатлеть сказочную красоту этого необычного здания.

В целом, результат всех участников оцениваю очень позитивно. Спасибо каждому, кто внёс свой посильный вклад и загрузил свои работы на Викисклад в рамках проекта.

Використано матеріали зі статті «Будинок із химерами» у Вікіпедії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *